MTNA/OMTA Winners and Alternates

2016-2017

MTNA Junior Performance Piano
Winner/ Division Alternate: Kayla Cao/Thomas Lanners,Tatyana Lantos
Alternate: Julia Janknecht/Jennifer Song
Honorable Mention: Aimee Pham/Leon Whitesell
Honorable Mention: Tony Tan/Gloria Johnson

MTNA Junior Performance String
Winner/ Division Honorable Mention : Fay Shuai/Kari Caldwell

MTNA Senior Performance Piano
Winner/ Division Winner: Andrew Vargas/Jennifer Song, Thomas Ungar
Alternate: Kathryne Pham/Leon Whitesell
Honorable Mention: Nathaniel Parker/Greg Fisher

MTNA Senior Performance Strings
Winner/ Division Alternate: Anne Montgomery/Kari Caldwell
Alternate: Laura Deng/Meredith Blecha-Wells

MTNA Senior Performance Voice
Winner/ Division Alternate: Kathryne Pham/Tony Carrillo
Alternate: Rylee Woessner/Larry Baldwin
Honorable Mention: Angel Williams/Tony Carrillo

MTNA Senior Performance Brass
Winner/ Division Winner: Noah Roper/Paul Compton

MTNA Young Artist Brass

Winner/ Division Winner: Dorien Tate/Paul Compton
Alternate: Trevor Cosby/Eldon Matlick
Honorable Mention: Taylor Ensminger/Eldon Matlick

MTNA Young Artist Performance Woodwind
Winner/ Division Winner: Evan Harris/Jonathan Nichol
Alternate: Eric Stults/Jeffrey Loeffert
Honorable Mention: Alexandra Rodriguez/Valerie Watts
Honorable Mention: Cameron Miller/Jonathan Nichol
Honorable Mention: Charles Chadwell/Jeffrey Loeffert

MTNA Young Artist Performance Piano
Winner/ Division Honorable Mention: Hsin-I Guo/Ed Gates
Alternate: Chin Jung Hsieh/Yingying Su
Honorable Mention: Meichen Hou/David Forbat
Honorable Mention: Daniel Milan/Jane Magrath

MTNA Chamber Music Performance
Winner/ Division Winner: Stentorian Quartet (OU)
Jonathan Nichol, Spiro Nicolas, Evan Harris, Jacob Hewitt, Tyler Bokman
Alternate: Nouilles Quarter (OU)
Suzanne Tick, Kathryn Vetter, Kari Peercy, Stephen White, Laura Pons
Honorable Mention: Copperhead Quartet (OU)
Jonathan Nichol, Dylan Edwards, Damian Cheek, Cameron Miller, Curtis Vanzandt

MTNA Elementary Composition
Winner: Sophie Deng/Igor Karacas
Honorable Mention: Abram Smith/Karen Naifeh Harmon

MTNA Junior Composition
Representative/Division Honorable Mention: Caleb Crim/Igor Karacas

MTNA Senior Composition
Representative/Division Honorable Mention: Benjamin Bender/Young-Eun Chung

MTNA Young Artist Composition
Winner/Division Winner: Charles Iskander/Marvin Lamb
Honorable Mention: Anthony Conroy/Marvin Lamb




2015-2016

MTNA Senior Performance Piano
Winner/Division Honorable Mention: Gene Moon/Jennifer Song
Alternate: Kathryne Pham/Manuel Carrillo

MTNA Senior Performance String
Representative/Division Alternate: Benjamin Lanners/Meredith Blecha-Wells

MTNA Senior Performance Voice
Winner/Division Alternate: Kathryne Pham/Manuel Carrillo
Alternate: Kaitlyn Collins/Manuel Carrillo
Honorable Mention:Wyatt Snyder/Manuel Carrillo

MTNA Senior Composition
Winner/Division Winner: Anthony Conroy/Noam Faingold
Honorable Mention: Benjamin Bender/Susan Hill

MTNA Chamber Music Performance Wind
Winner/Division Winner/National Second Place Winner: Indarra Quarter-Damian Cheek, Charles Chadwell V, Eric Stults, Kaylee Christensen/Jeffrey Loeffert
Alternate: Copperhead Quartet- Brennan Lagan, Dylan Edwards, Cameron Miller, Curtis Vanzandt/Jonathan Nichol
Honorable Mention: Cymatica Quartet-Jacob Hewitt, Rebecca Little, Laura Kausek, Tyler Bokman/Jonathan Nichol

MTNA Young Artist Performance Piano
Winner: Bingyu Pen/Sergio Monteiro
Alternate: Lixi Qin/Sergio Monteiro
Honorable Mention: Sandra Coursey/Sergio Monteiro
Honorable Mention: Dan Zhu/ Sergio Monteiro
Honorable Mention: Charles Iskander/Jeongwon Ham

MTNA Young Artist Performance Woodwind
Winner/Division Winner/National Third Place Winner: Caleb Shannon/Jeffrey Loeffert
Alternate: Peter Folkins/Dan Schwartz
Honorable Mention: Curtis Vanzandt/Jonathan Nichol
Honorable Mention: Rebecca Little/Jonathan Nichol

MTNA Junior Performance Piano
Winner/Division Honorable Mention: Kayla Cao/Thomas Lanners and Tatyana Lantos
Alternate: Nathaniel Parker/Greg Fisher

MTNA Junior Composition
Representative: Zander Majors/Tatyana Lantos

MTNA Elementary Composition
Winner: Sophie Deng/Krystal Hennessey
Honorable Mention: Nolan Arnold/Marilyn Rosfeld





2014-2015

MTNA Junior Performance Piano
Winner: Nathaniel Parker/Greg Fisher
Alternate: Kayla Cao/Thomas Lanners
Honorable mention: Kathryne Pham/Manuel Carrillo

MTNA Senior Performance Piano
Winner/Division Alternate: Daniel Yao/Greg Fisher
Alternate: Briana Liu/Gloria Johnson
Honorable mention: Gabrielle Thng/Gloria Johnson 

MTNA Senior Performance String
Winner/Division Alternate: Benjamin Lanners/Meredith Blecha-Wells 

MTNA Senior Performance Voice
Winner/Division Alternate: Wyatt Snyder/Manuel Carrillo
Alternate Jessica Landes/Wendy Landes
Honorable Mention: Kaitlyn Collins/Manuel Carrillo

MTNA Senior Performance Woodwind
Division Winner: Riley Payton/Jeffrey Loeffert

MTNA Senior Piano Duet
Division Alternate: Mykah Snyder/Wyatt Snyder/Manuel Carrillo

MTNA Young Artist Performance Brass
Winner/Division Honorable Mention: Jace Vickers/Eldon Matlick
Alternate: Ryan Chastain/Michael Anderson
Honorable Mention: Melissa Byars/Eldon Matlick 

MTNA Young Artist Performance Piano
Winner/Division Alternate: Katherine Acone/Stephen Beus
Alternate: Charles Hayden Iskander/William Price
Honorable mention: Weijia Zhou/Jeongwon Ham

MTNA Young Artist String
Representative/Division Representative: Jacob Franz

MTNA Young Artist Performance Woodwinds
Winner: Caleb Shannon/Jeffrey Loeffert
Alternate/Division Alternate: Curren Myers/Jeffrey Loeffert
Honorable Mention: Brennan Lagan/Jonathan Nichol

MTNA Chamber Music - String
Representative/Division Representative: New Oriental/Stephanie Shames
Yajing Zhang, Tian Zhuang, Shinyoung Kim

MTNA Chamber Woodwinds:
Winner/Division Winner: Jeffrey Loeffert - Knoblock Project
Curren Myers, Soprano Saxophone; Caleb Shannon, Alto Saxophone; Grant Eisenmenger, Tenor Saxophone; Eric Stults, Baritone Saxophone

Alternate: Eldon Matlick - Danzi's Nightmare
Peter Folkins, Oboe; Matthew Matheny, Bassoon; Malia Zinn, French Horn; Kevin Cantu, Clarinet; Mikala Slotnick, Flute

Honorable Mention: Jeffrey Loeffert – Dunamis
Madison Pregler, Oboe; Brock Hilbig, B-flat Clarinet; Zac Bohanan, Bassoon; Noelle Campen, Flute; Kelsey Doyle, Horn

Northeastern State University Flute Quartet - Patricia Surman
Roger Hoverson, Nia Foster, Ryan Walker, Kelsee Washington

MTNA Elementary Composition
Representative: Caleb Crim/Sonja Hannon

MTNA Junior Composition
Winner: Nathaniel Parker/Greg Fisher
Honorable mention: Andrew Vargas, Student of Greg Fisher 

MTNA Senior Composition
Representative: Phoebe Hook/Laura Berman 

MTNA Young Artist Composition
Representative/Division Representative: Charles Iskander/William Roger Price

 

 

2013-2014

MTNA Senior Piano
Winner: David Thacker/DeeAnn Brown and Michael Kirkendoll
Alternate: Briana Liu/Gloria Johnson
Honorable Mention: Philip Hwang/Gloria Johnson

MTNA Chamber Music- Wind
Winner: Knoblock Project/Jeffrey Loeffert
Curren Myers, Soprano Sax; Caleb Shannon, Alto Sax; Grant Eisenmenger, Tenor Sax; Eric Stults, Baritone Sax
Alternate: Admeta Quartet/Jeffrey Loeffert
Koln Wright, Baritone Sax; Andrew Twiss, Tenor Sax; Jonathan Vilella, Alto Sax; Katie Duncan, Soprano Sax
Honorable Mention: The Stellar Winds/Jeffrey Loeffert
Zachary Bohanan, Bassoon; Lauren Patterson, Clarinet; Michelle Scroggie, Flute; Madison Pregler, Oboe; Juli Smith, Horn

MTNA Chamber Music- String
Representatives: Ombre Quartet/Meredith Blecha-Wells and Laura Talbott
Erin Heidrick, Violin; Sarah McKiddy, Violin; Michael Moore, Viola; Bree Ahern, Cello

MTNA Senior Performance Brass
Representative: Matt Syring/James Klages

MTNA Senior Performance Woodwinds
Winner: Riley Payton/Jeffrey Loeffert
Alternate: Grant Eisenenmenger/Jeffrey Loeffert
Honorable Mention: Nia Foster/Patricia Surman

MTNA Senior Performance Voice
Winner: Abigail Herron/Manuel Carillo
Alternate: Kaitlyn Collins/Manuel Carillo

MTNA Young Artist Piano
Winner: Hannah Brashers/Michael Kirkendoll
Alternate: Charlotte Dumesnil/Thomas Lanners

MTNA Young Artist Woodwind
Winner: Caleb Shannon/Jeffrey Loeffert
Alternate: Sarah Limper/Suzanne Tirk
Honorable Mention: Curren Myers/Jeffrey Loeffert

MTNA Young Artist Brass
Winner: Kristen Beeves/Eldon Matlick
Alternate: Melissa Byars/Eldon Matlick

MTNA Young Artist Strings
Representative: Bree Ahern/Meredith Blecha

MTNA Elementary Composition
Winner: Caleb Crim/Sonja Hannon
Honorable Mention: Elizabeth Houser/Sonja Hannon

MTNA Junior Composition
Winner: Nathaniel Parker/Greg Fisher
Honorable Mention: Gene Moon/Greg Fisher
Honorable Mention: Montana Sullivan/Mary Sallee

MTNA Senior Composition
Representative: Kina Bazrbashi/Marye Cory

MTNA Young Artist Composition
Winner: Charlotte Dumesnil/Lanners

MTNA Junior Piano
Winner: Gene Moon/Greg Fisher
Alternate: Jessica Yen/Michael Kirkendoll
Honorable Mention: Albert Cai/Michael Kirkendoll

2012-2013

MTNA Senior Piano
Winner: Joseph Lee/Heather Lanners
Alternate: Melissa Landes/Kristina Henckel

MTNA Chamber Music ‐ Wind
Winner: Admeta Saxophone Quartet/Jeffrey Loeffert
Katie Duncan, Saxophone; Sarah McKiddy, Violin; Charlotte Dumesnil,
Piano (Division Representatives)

MTNA Senior Performance String
Representative: Yuna Ha, Viola/Esther Fellows

MTNA Senior Performance Brass
Representative: Matt Syring, Trumpet/James Klages (Division Alternate)

MTNA Young Artist Woodwind
Winner: Delara Hashemi, flute/Emily Butterfield (Division Alternate)
Alternate: Curren Myers, Sax/Jeffrey Loeffert

MTNA Young Artist Brass
Winner: Collin Findlay, Horn/Eldon Matlick (Division Alternate)
Alternate: Kristen Beeves, Horn/Eldon Matlick 
Honorable Mention: Melissa Byars, Horn/Eldon Matlick; Chandler Forrest, Horn/Eldon Matlick; Michael Hollin,Horn/Eldon Matlick

MTNA Elementary Composition
Representative: Lexy Harmon/ Karen Naifeh Harmon

MTNA Junior Composition
Winner: Nathaniel Parker/Greg Fisher (Division Honorable Mention)

MTNA Senior Composition
Winner: Ashlin Hunter/Krystal Hennessey (Division Winner/MTNA National Winner)

MTNA Young Artist Composition
Representative: Charles Iskander/William Price (Division Winner)

MTNA Junior Piano
Winner: Brianna Liu/Gloria Johnson (Division Honorable Mention) 
Alternate: Chanhaeng Lee/Greg Fisher