Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Important Notice: We have upgraded our website. If you are a returning member, to access your account, please reset your password.

Junior Competition Winners and Alternates

2022

PIANO

Grades 3-4

Winners
Emily Yu (Jennifer Song)
Emily Yang (Lesa Steele)
Rose Zeng (Therry Phillips)
Honorable Mention
Layla Dinh (Karen O’Bannon
Ian Lee (Young-Eun Chung)
Scarlett Smith (Dana Waters)

Grades 5-6    

Winners
Max Ding (Sukyoung Kwon)
Nick Du (Lesa Steele)
Daniel Hsieh (Lester Brothers)
Emily Liu (Lesa Steele)
Eric Wu (Lesa Steele) 
Honorable Mention
Cassie Solorzando (Karen O’Bannon)
Wilson Wai (Sukyoung Kwon)
Kaylin Chen (Gloria Johnson)

Grades 7-8

Winners
Christine Kim (Sukyoung Kwon)
Tiger Stepinski (Sukyoung Kwon)
Hannah Wang (Sukyoung Kwon)
Yihan Zhang (Jennifer Song)
Honorable Mention
Eric Zheng (Ron Lewis)
Kaytlin Flaherty (Gloria Johnson)
Rachel Xiang (Jennifer Song)

VIOLIN

Winner
Sean Gritsavage (Esther Fellows)


2021

PIANO:

Grades 3-4

Winners

Max Ding (Sukyoung Kwon)
Evalee Sterrenberg (Joy Shrader)
Clara Gong (Lesa Steele) 
Honorable Mention
Sutton Rowland (Margo Jones)
Emily Yang (Lesa Steele)

Grades 5-6    

Winners 

Christine Kim (Sukyoung Kwon)
Daniel Hsieh (Les Brothers)
Luke Zhang (Ruirui Johnson)
Lydia Lu (Gloria Johnson)
Yihan Zhang (Jennifer Song)
Jake Maddox (Jennifer Walschap)
Honorable Mention
Noah Gou (Jennifer Song)
Eric Zheng (Ron Lewis)
Andrew Pan (Lesa Steele)
Jonathan Lai (Lesa Steele)
Andrew Pu (Lesa Steele)
Kaylin Chen (Gloria Johnson)

 Grades 7-8

Winners

Tiger Stepinski (Sukyoung Kwon)
Ryan Jin (Sukyoung Kwon)
Estelle Lilite (Louima Lilite)
Gregory Gustas (Terri Hlubek)
Honorable Mention   
Kaytlin Flaherty (Gloria Johnson)

VOICE:

Grade 7-8

Winner

Estelle Lilite (Louima Lilite)

2019-2020

Covid Cancelled

2018 – Tulsa

Grades 3-4

Madison Shi (Gloria Johnson)
Nick Du (Lesa Steele)
Andrew Pu (Lesa Steele)

Grades 5-6

Jayden Pei (Young-Eun Chung)
Emma Zhang (Lesa Steele)
Kaytlin Flaherty (Gloria Johnson)


Grades 7-8

Stan Montgomery (Jesse Massey)
Joyce Yang (Lesa Steele)
Nicholas Platon (Lesa Steele)
Jerry Han (Gloria Johnson)
Anna Teoh (Gloria Johnson)
Jeremy Song (Gloria Johnson)
Raymond Jiang (Mary Hawthorne)

2018 – Shawnee

Grades 3-4

Yiming Sun (Krystal Hennessey)
Charlie Yan (Krystal Hennessey)
Eric Zheng (Ron Lewis)

Violin

Isha Feng (Mahlon Halleck)
Aaron Habhachen (Mahlon Halleck)

Voice

Faith Stout (Elizabeth Odom)

Grades 5-6

Melody Chang (Lily Wong)
William Lin (Krystal Hennessy)
Stephan Zhang (Krystal Hennessy)
Estelle Lilite (Louima Lilite)

Grades 7-8

Hadlee Treat (Marie Wilson)
Sophie Deng (Krystal Hennessy)
Caitlin Love (Ron Lewis)

2018 – OKC

Grades 3-4

Chloe Kin (Lu Deng)
Nina Hsu (Jennifer Song)
Alana Hua (Nita Twyman)
Christine Kim (Sukyoung Kwon)
Hannah Wang (Sukyoung Kwon)
Andrei Bautista (Jennifer Song)

Grades 5-6

Hannah Yoon (Jennifer Song)
Tiger Li Stepinski (Sukyoung Kwon)
Nathan Bley (Marilyn White)
Lauren Kim (Lu Deng)
Samuel Hungerford (Margo Jones)
Sydney Sacket (Margo Jones)

Grades 7-8

Thomas Bley (Marilyn White)
Alice Hsu (Jennifer Song)
Reid Rowland (Margo Jones)
Ariana Dambold (Denise Parr)
Eddy Kang (Jennifer Song)
Sarah Fu (Therry Phillips)
Sean Sacket (Margo Jones)

2017 – Tulsa

Grades 3-4

Nick Wang (Young-Eun Chung)
Kaitlin Flaherty (Gloria Johnson)
Andy Huang (Nancy Buck)
Andrew Pu (Lesa Steele)

Grades 5-6

Corinne Bender (Young-Eun Chung)
Ella Newhouse (Karen Harrington)
Alex Huang (Nancy Buck)
Adilyn Robinson-Baxter (Karen Naifeh Harmon)
Abby Tan (Gloria Johnson)
John Seo (Danny Calhoun)
Sophie Kim (Inki Cho)
Meghan Linnington (Young-Eun Chung)

Grades 7-8

Anna Teoh (Gloria Johnson)
Jeremy Song (Gloria Johnson)
Annalise Huynh (Gloria Johnson)
Jerry Han (Gloria Johnson)
Julie Phung (Gloria Johnson)
Sophie Hollingsworth (Judy Werner)

2017 – Shawnee

Grades 3-4

Allen Zheng (Ron Lewis)
Eric Zheng (Ron Lewis)
Stephan Zhang (Krystal Hennessey)
Melody Chen (Lily Wong)

Grades 5-6

Sharon Du (Sonja Hannon)
Sophie Deng (Krystal Hennessey)
Caitlin Love (Ron Lewis)

Grades 7-8

Billy Tran (Lily Wong)
Emma Poyer (Kaye Shields)
Corinna Ropp (Ron Lewis)


VOICE

Grade 7

Kaitlyn Duran (Kaye Shields)

VIOLIN

Grades 6-7

Xinran Yi (Mahlon Halleck)
Aaron Habhachen (Mahlon Halleck)

2016 – Tulsa

Grades 3-4

Nick Wang (Young-Eun Chung)
Trista Wang (Young-Eun Chung)
Merrick Wood (Dana Waters)
Thuc-Anh Dang (Nancy Buck)

Grades 5-6

Sean Shuai (Gloria Johnson)
Abby Tan (Gloria Johnson)
Joyce Yang (Lesa Steele)
Esther Zhu (Gloria Johnson)
Chanel Sun (Young-Eun Chung)
Anna Teoh (Gloria Johnson)
Jerry Han (Gloria Johnson)

Grades 7-8

Max Ngo (Vicki Walker)
Fay Shuai (Gloria Johnson)
Mataya Woodard (Vicki Walker)
Julie Phung (Gloria Johnson)
Abby Ren (Gloria Johnson)
Tony Tan (Gloria Johnson)
Derek Huang (Gloria Johnson)
Annalise Huynh (Gloria Johnson)

VOICE

Ryan Pan (Lesa Steele)

CELLO

Fay Shuai (Kari Caldwell)

2016 – OKC

Grades 3-4

Lauren Kim (Jennifer Song)
Hannah Koo (Jennifer Song)
Anna Tingle (Sadie Elliott)

Grades 5-6

Sean Sacket (Margo Jones)
Debayan Sarker (Chindaret Charoenwongse)
Sophie Phan (Davis Dorrough)
Bryce Graham (Angelika Machnik-Jones)
Arianna Dambold (Denise Parr)

Grades 7-8

Jackie Nguyen (Heejin Jang)
Olivia Wang (Angelika Machnik-Jones)
Reid Rowland (Margo Jones)
Joy Hampton (Sherry Phillips)
Bernie Liu (Terri Hlubek)

2016 – Shawnee

Kathy Liu (Sonja Hannon)
Matthew Li (Claudia Mornhinweg)
Melody Chen (Lily Wong)
Charles Liu (Sonja Hannon)
John Gobert (Shannon Elledge)
Caitlin Love (Ron Lewis)
Emma Poyer (Kaye Shields)
Gesiye Okoya (Shirley Johnson)
Kavya Khanna (Shannon Elledge)

2015 – East District

(Unless otherwise designated, winners are pianists.)

Grades 3-4

Levi Bender (Susan Hill, Broken Arrow)
Sophie Deng (Krystal Hennessey, Stillwater)
Estelle Lilite (Dephanie Lilite, Shawnee)
Philip Oh (Inki Cho, Tulsa)
Chanel Sun (Young-Eun Chung, Tulsa)
Tristin Weaver (Lesa Steele, Bartlesville)

Grades 5-6

Lydia Cawley (Carol Peterson, Broken Arrow)
Kaitlyn Duran (Kaye Shields, Shawnee)
Sophie Hollingsworth (Judy Werner, Broken Arrow)
Annelise Huynh (Gloria Johnson, Tulsa)
Gloria Lee (Inki Cho, Tulsa)
Charles Lin (Sonja Hannon, Stillwater)
Alexander Park (Mahlon Halleck, Stillwater)
Emma Poyer (Kaye Shields, Shawnee)
Mataya Woodard (Vicki Walker, Tulsa)
Joyce Yang (Lesa Steele, Bartlesville)

Grades 7-8

Noah Drew (Ron Lewis, Shawnee)
Derek Huang (Gloria Johnson, Tulsa)
Michael Hwang (Gloria Johnson, Tulsa)
Theodore Ja (Mahlon Halleck, Stillwater)
Emma Li (Claudia Mornhinweg, Stillwater)
Abigail Lilite (Dephanie Lilite, Shawnee)
Fay Shuai (Gloria Johnson, Tulsa)
Levi Walls (Joy Shrader, Broken Arrow)
Stone Yang (Lesa Steele, Bartlesville)
Sophia Zhao (Lesa Steele, Bartlesville)

2015 – West District

(Unless otherwise designated, winners are pianists.)

Grades 3-4

Thomas Bley (Marilyn White, Bethany)
Sarah Fu (Therry Phillips, Blanchard)
Grace Hong (Kathryn Hickman, Lawton)
Alice Hsu (Greg Fisher, Edmond)
Catherine Meng (Lily Wong, Norman) 

Grades 5-6

Angel Carrillo (Denise Parr, Bethany)
Jaclyn Fan (Sherry Phillips, Blanchard)
Jeanine Gschwandtner, flute (Denise Parr)
Kavya Khanna, piano (Shannon Reeves-Elledge, Norman)
Ishmael Silas, violin (Dustin McCracken, Lawton)
Zachary Skinner (Yiuka Chan Spannagel, Temple
Maddox Willingham (Myra Schuber, Bethany) 

Grades 7-8

Benjamin Ba (Denise Parr, Bethany)
Clem Braden (Peggy Payne, Oklahoma City)
Brock Freeman (Yiuka Chan Spannagel (Temple)
Choong Jae Lee, violin (Dustin McCracken, Lawton)
Rishika Khanna (Shannon Reeves-Elledge, Norman)
Cadence LeBoeuf, voice (Larry Baldwin, Lawton)
Amy Pham (Tony Carrillo, Midwest City)
Amy Pham, voice (Tony Carrillo, Midwest City
Emily Taber (Marilyn White, Bethany)
Lily Rhodes (Myra Schubert, Bethany)
Regan Walker (Lois Janzen, Enid)

2014 – West District

3rd and 4th Grade Piano:

Winner: Ivy Chen/ Greg Fisher 
Winner: Lana Hua/ Nita Twyman
Winner: Alexis Jacobs/ William Spannagel
Winner: Sarah Kim/ Patty Ann Tate
Winner: Melody Landes/ Wendy Landes

Alternate: Thomas Pham/ Tony Carrillo
Alternate: Reid Rowland/ Sue Halpain

Honorable Mention: Austin Hua/ Nita Twyman
Honorable Mention: Julia Janknecht/ Greg Fisher

3rd and 4th Grade String:

Winner: Ishmael Silas/ Dustin McCracken 

5th and 6th Grade Piano:

Winner: Amy Brooks/ Patty Ann Tate
Winner: Sarah Gonzales/ Kathryn Hickman
Winner: Christian McClendon/ Crawford
Winner: Blake Mosshart/ Marilyn White
Winner: Olivia Ortega/ Lily Wong
Winner: Gabriel Parker/ Greg Fisher
Winner: Lily Rhodes/ Schubert
Winner: Riley Rowland/ Sue Hapain

Alternate: Joshua McAllister/ Margo Jones
Alternate: Aimee Pham/ Tony Carrillo
Alternate: Andrew Spellman/ Denise Parr
Alternate: Emily Tabor/ Margo Jones
Alternate: Christina Wang/ Lily Wang
Alternate: David Yao/ Greg Fisher

Honorable Mention: Cynthia Deng/Sherry Phillips 
Honorable Mention: Michael Dong/ Therry Phillips
Honorable Mention: Keller Matlock/ Margo Jones

5th and 6th Grade String:

Winner: Choong Jai Lee/ Dustin McCracken 

7th and 8th Grade Piano:

Winner: Hannah Gladwell/ Hyunsoon Whang
Winner: Lily Jackson/ Margo Jones
Winner: Kelvin Johnson/ Denise
Winner: Madeline Landes/ Wendy Landes
Winner: Gene Moon/ Greg Fisher
Winner: Kathryne Pham/ Tony Carrillo
Winner: Paul Williamson/ William Spannagel

Alternate: Jessica Fan/ Therry Phillips
Alternate: Andy Isaacs/ Marilyn White
Alternate: Nathaniel Parker/ Greg Fisher
Alternate: Brandon Underwood/ Sue Halpain
Alternate: Ben Xia/ Lily Wong

Honorable Mention: Jillian Mitchell/ Melissa Johansen
Honorable Mention: Daniela Rodriguez-Chavez/ Peggy Payne
Honorable Mention: Megan Tran/ Greg Fisher
Honorable Mention: Lindsey Wilson/ Denise Parr
Honorable Mention: Mei Yan Zhang/ Greg Fisher

7th and 8th Grade Flute:

Winner: Alex Kim/ Patty Ann Tate

7th and 8th Grade String:

Winner: Teresa Leday-Mauney/ Dustin McCracken

2014 – East District

3rd and 4th Grade Piano:

Winner: Lydia Cawley/ Carol Peterson
Winner: Madison Chaffin/ Marilyn Bruce
Winner: Kaitlyn Duran/ Kaye Shields
Winner: Jerry Han/ Danny Calhoun
Winner: Raymond Jiang/ Mary Hawthorne
Winner: Stephanie Kim/ Krystal Hennessey 

Alternate: Ryan Chen/ Danny Calhoun
Alternate: Caleb Crim/ Sonja Hannon
Alternate: Hannah Lambe/ Carol Peterson
Alternate: Justin Lin/ Gloria Johnson
Alternate: Alex Pavel/ Megan Ownby
Alternate: Eric Wetzel/ Marilyn Bruce

Honorable Mention: Ethan Keller/ Kaye Shields
Honorable Mention: Julie Phung/ Gloria Johnson
Honorable Mention: Tad Tan/ Young-Eun Chung

5th and 6th Grade Piano:

Winner: Marta Almazovaite/ Young-Eun Chung
Winner: Bindie Copeland/ Mary Ann Head
Winner: Edwin Ding/ Gloria Johnson
Winner: Brennan Golden/ Bonita Blackburn
Winner: Stephen Harlin/ Nancy Shelton
Winner: Angeline Huynh/ Gloria Johnson
Winner: Abigail Lilite/ Dephanie Lilite
Winner: Brooks Lin/ Gloria Johnson
Winner: Riya Pagilla/ Mahlon Halleck
Winner: Tony Tan/ Gloria Johnson
Winner: Levi Walls/ Joy Shrader
Winner: Stone Yang/ Lesa D. Steele

Alternate: Catherine Burgess/ Dephanie Lilite
Alternate: Amanda Cai/ Krystal Hennessey
Alternate: Megan Clark/ Travis Dunlap
Alternate: David Coleman/ Beverly Fitch
Alternate: Meredith Gilmartin/ Nancy Shelton
Alternate: Derek Huang/ Gloria Johnson
Alternate: Mya McCue/ Amy Cottingham
Alternate: Emma Ophus/ Barbi Cottingham
Alternate: Abigail Ren/ Gloria Johnson
Alternate: Anna Sampson/ Kaye Shields
Alternate: Fay Shuai/ Gloria Johnson
Alternate: Errika Tieu/ Mary Ann Head

Honorable Mention: Jillian Eckert/ Jo Dee Tinkel
Honorable Mention: Michael Hwang/ Gloria Johnson
Honorable Mention: Lily Jiang/ Mary Hawthorne
Honorable Mention: Tommy Keller/ Kaye Shields
Honorable Mention: Chloe Ngo/ Vicki Walker
Honorable Mention: Kenley Wilson/ Nancy Shelton

7th and 8th Grade Piano:

Winner: Connor Burns/ Marilyn Bruce
Winner: Michael Carson/ Verna Rogers
Winner: Seth Hernandez/ Barbi Cottingham
Winner: Jeramy Hunter/ Nancy Shelton
Winner: Eli Johnson/ Krystal Hennessey
Winner: Samuel Khai/ Beverly Fitch
Winner: Bella Ngo/ Megan Ownbey
Winner: Aaron Phung/ Gloria Johnson
Winner: George Wang/ Gloria Johnson

Alternate: Kylea Britton/ Mary Ann Head
Alternate: Elizabeth Craig/ Amy Cottingham
Alternate: Jonathan Coon/ Lisa Isgrigg
Alternate: Victoria Kim/ Krystal Hennessey
Alternate: Caleb Richards/ Ron Lewis
Alternate: Sarah Rose/ Barbi Cottingham
Alternate: Gracelyn Walls/ Joy Shrader
Alternate: Sara Wilson/ Nancy Shelton
Alternate: Emily Wetzel/ Marilyn Bruce

Honorable Mention: Priscilla Chatman/ Barbi Cottingham
Honorable Mention: Will Ford/ Barbi Cottingham
Honorable Mention: Evie Griffin/ Jeannie Tyler
Honorable Mention: Laura Tham/ Young-Eun Chung
Honorable Mention: Emerson Turner/ Gloria Johnson
Honorable Mention: William Wang/ Gloria Johnson

Join OMTA Today!